| Part Number | MXZ8-PW50-0000 |
|---|---|
| Manufacturer | Lumileds |
| Quantity in stock | 432620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White 22lm 5000K Chip LED 2-Pin SMD T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MXZ8-PW50-0000 |
| Datasheet download |
| Part Number | MXZ8-PW50-0000 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Lens Shape Type | Rectangular |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Product Dimensions | 3.7 x 1.4 x 0.7 |
| LED Material | InGaN |
| Number of LEDs | 1 |
| Reverse Voltage | -5 V |
| Color | White |
| Category | Chip LED |
| Type | Uni-Color |
| MSL Level | 2 |
| Lens Dimensions | 3.34 x 1 x 0.45 mm |
| Maximum Forward Voltage per Color | 3.2 V |
| Maximum Forward Current | 90 mA |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | SMD |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-MXZ8-PW50-0000 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Liteon Opto | LED UNI-COLOR AMBER - |
|
Broadcom | LED Uni-Color Amber 592nm Chip LED 2-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for HSMA-A100-Q00H1.pdf |
|
CITIZEN ELECTRONICS CO | LED Uni-Color Orange 605nm Chip LED 2-Pin SMD Download PDF datasheet for CL-150D-CD-T.pdf |
|
ROHM | LED Uni-Color Blue 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for SML012BCTT86.pdf |
|
Vishay | LED Uni-Color Red 650nm 2-Pin T-1 Download PDF datasheet for TLDR4900.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSLO T67F-V1AB-24-1-20-R18-Z LO T67F-V1 Download PDF datasheet for LO T67F-V1AB-24-1-20-R18-Z.pdf |
|
GW SBLMA2.EM-HPHR-XX37-1-65-R18 OSRAM Opto Semiconductors |
OOSGW SBLMA2.EM-HPHR-XX37-1-65-R18 Q6511 - |
|
Everlight | LED SMD Top View Bi-Color Brilliant Yellow Green (573nm) Brilliant Yellow (589nm) 4-pin Chip \u00f87\"T R 2k Download PDF datasheet for 19-22 Y2G6C-A14 2T.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Green 0.048lm 572nm Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for LG M670-K1L2-1-0-10-R33-Z.pdf |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 8538lm 5000K Chip LED 2-Pin SMD Tube Download PDF datasheet for L2C2-50701216E2300.pdf |