| Part Number | SST-90-W65S-T11-N3102 |
|---|---|
| Manufacturer | Luminus Devices |
| Quantity in stock | 107880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White 1000lm 6500K Chip LED 3-Pin SMD T R |
| Category | Lighting |
| Family | HB LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SST-90-W65S-T11-N3102 |
| Datasheet download |
| Part Number | SST-90-W65S-T11-N3102 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Color Temperature | 6500 K |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Dimensions | 11 x 10 x 5.4 mm |
| Lens Shape Type | Domed |
| Moisture Sensitivity Level | 2A |
| Pin Count | 3 |
| Viewing Angle | 100 ° |
| Category | Chip LED |
| Number of LEDs | 1 |
| Maximum Forward Voltage per Color | 3.9 V |
| Type | Uni-Color |
| Maximum Forward Current | 9000 mA |
| Luminous Flux | 1000 lm |
| Supplier Package | SMD |
| Color | White |
| Lens Dimensions | 8 x 4.5 mm |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Package | 3SMD |
| Replacement Part Number | PART-SST-90-W65S-T11-N3102 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |