| Part Number | APM86190-SND1000T |
|---|---|
| Manufacturer | Macom Technologies |
| Quantity in stock | 646070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU 465 32-Bit 1200MHz 2.5V 3.3V 676-Pin FCBPGA |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | APM86190-SND1000T |
| Datasheet download |
| Part Number | APM86190-SND1000T |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 0.9 V |
| Device Core | Power 465 |
| Package Dimensions | 27 x 27 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Interface Type | I2C/UART/GPIO/SPI/JTAG |
| I/O Voltage | 2.5|3.3 V |
| Operating Temperature | 0 to 110 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Speed | 1200 MHz |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Supplier Package | FCBPGA |
| Pin Count | 676 |
| Package | 676FCBPGA |
| Replacement Part Number | PART-APM86190-SND1000T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 266MHz 1.8V 2.5V 3.3V 516-Pin PBGA Brick Download PDF datasheet for MPC8321CVRADDCA.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 800MHz 1.2V 3.3V 400-Pin CS-BGA Download PDF datasheet for XC7Z020-3CLG400E.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 1200MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEPBGA II Tray Download PDF datasheet for P2020NSN2MFC.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 484-Pin CSBGA Download PDF datasheet for XC7Z020-2CLG484E.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 8MHz 166MHz 400-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6X2AVN08AB.pdf |
|
NXP | MPU MPC74xx RISC 32-Bit 0.13um 867MHz 1.5V 1.8V 2.5V 483-Pin FC CBGA Tray Download PDF datasheet for MC7457VG867NC.pdf |
|
NXP | Integrated Processor 689-Pin TEBGA II Download PDF datasheet for P1020NXN2HFB.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 800MHz 689-Pin PBGA Tray Download PDF datasheet for P1012NXN2HFB.pdf |
|
Silicon Labs | MPU EM35x 32-Bit 24MHz 1.32V 1.9V 3.6V 48-Pin QFN T R Download PDF datasheet for EM357-RTR.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 150MHz 256-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCF5234CVM150.pdf |