| Part Number | MA750GQ-P |
|---|---|
| Manufacturer | MPS |
| Quantity in stock | 370770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Contactless Turning Knob Sensor 16-Pin QFN T R |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MA750GQ-P |
| Datasheet download |
| Part Number | MA750GQ-P |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Package Dimensions | 3 x 3 x 0.88 mm |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Type | Digital |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Supplier Package | QFN |
| Category | Contactless Turning Knob Sensor |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 16QFN |
| Replacement Part Number | PART-MA750GQ-P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | HALL SENSOR Download PDF datasheet for DRV5013ADELPGMQ1.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 25mA Unipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLE4964-4M.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for DRV5013ADQLPGM.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor Unipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for TLE4976-1K.pdf |
|
Seiko Instruments | Unipolar Detection Type Hall IC 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for S-5712ACDL1-M3T1U.pdf |
|
Infineon | INFTLE5046IC-PWM-R100 SP001345916_SENSOR - |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 5mA Latch 3V to 5.5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLI4963-2M.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 3-Axis 10.2(LSB12 Mt) 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for TLV493DA1B6HTSA2.pdf |
|
Seiko Instruments | Unipolar Detection Type Hall IC 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for S-5712ANDL1-M3T1U.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 30mA Bipolar 5V 3-Pin SSO Ammo Pack Download PDF datasheet for TLE4997E2.pdf |