| Part Number | DS1338Z-33+T&R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 217860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Serial 56Byte 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1338Z-33+T&R |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1338Z-33+T&R |
|---|---|
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| MSL Level | 1 |
| Bus Type | Serial (I2C) |
| Function | Clock/Calendar |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Supplier Package | SOIC N |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-DS1338Z-33+T&R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | Real Time Clock Serial 64Byte 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MCP7940NT-I MNY.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 128KByte 34-Pin PowerCap Module Download PDF datasheet for DS1746P-70+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Phantom Clock Parallel 128KByte 32-Pin EDIP Download PDF datasheet for DS1248Y-70IND+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 256Byte 28-Pin EDIP Download PDF datasheet for DS1511W+.pdf |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 2Byte 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL1208IRT8Z-TK.pdf |
|
NXP | Real Time Clock Serial 512Byte 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for PCF2127AT 2Y.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 56Byte 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for DS1338C-33#T&R.pdf |
|
NXP | Real Time Clock Serial 9-Pin DIE Download PDF datasheet for PCA8565AU 5BB 1,01.pdf |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 128Byte 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ISL12022IBZ-T.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Phantom Clock Parallel 32KByte 28-Pin EMOD Download PDF datasheet for DS1244Y-70+.pdf |