| Part Number | DS1340Z-33+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 574960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Serial 8-Pin SOIC N |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1340Z-33+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1340Z-33+ |
|---|---|
| Function | Clock/Calendar/Trickle Charger |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Supplier Package | SOIC N |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Bus Type | Serial (I2C) |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-DS1340Z-33+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 96Byte 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for DS1306EN+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 256Byte 28-Pin PDIP T R Download PDF datasheet for DS1501WZN+T&R.pdf |
|
NXP | Real Time Clock Serial 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCF85063ATT AJ.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 56Byte 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for DS1338Z-33+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Multiplexed 4KByte 24-Pin EDIP Download PDF datasheet for DS17487-5IND+.pdf |
|
Seiko Instruments | Real Time Clock Serial 12-Pin VSOJ T R Download PDF datasheet for X1B000142000200.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 128KByte 34-Pin PowerCap Module Download PDF datasheet for DS1746WP-120+.pdf |
|
TXC(NINGBO)CORPORATION | Real Time Clock Serial (I2C) 256Byte 14-Pin SOIC Download PDF datasheet for RTS1400002.pdf |
|
NXP | Real Time Clock Serial (I2C, SPI) 512Byte 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for PCF2127T 2Y.pdf |
|
Abracon | Real Time Clock (RTC) IC Clock Calendar 256B I\u00b2C, 2-Wire Serial 16VFQFN Exposed Pad Download PDF datasheet for AB0805-T3.pdf |