| Part Number | DS1511W+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 840890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Parallel 256Byte 28-Pin EDIP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1511W+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1511W+ |
|---|---|
| User RAM | 256 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Bus Type | Parallel |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Watchdog Timekeeper |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 28 |
| Mounting | Through Hole |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Supplier Package | EDIP |
| Product Dimensions | 39.12 x 18.29 x 9.4 mm |
| Package | 28EDIP |
| Replacement Part Number | PART-DS1511W+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Real Time Clock Serial 10-Pin HVSON EP T R Download PDF datasheet for PCF8563BS 4,118.pdf |
|
STMicroelectronics | Real Time Clock Serial 32Byte 16-Pin VFQFPN T R Download PDF datasheet for M41T83ZQA6F.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 56Byte 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1338Z-18+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MXMDS1341U+T.pdf |
|
NXP | Real Time Clock Serial 10-Pin HXSON T R Download PDF datasheet for PCF85063ATL 1,118.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Multiplexed 114Byte 32-Pin TQFP Download PDF datasheet for DS12885T+.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UB VER.D - |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for DS1340U-3+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 6-Pin TSOC T R Download PDF datasheet for DS2417P+T&R.pdf |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISL12058IBZ-T.pdf |