| Part Number | DS1746P-70+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 241200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Parallel 128KByte 34-Pin PowerCap Module |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1746P-70+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1746P-70+ |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 34 |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Product Dimensions | 23.5 x 25.02 x 2.03 mm |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.63 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Time Format | HH:MM:SS |
| User RAM | 131072 |
| Function | Clock/Calendar/NV Timekeeping RAM |
| Supplier Package | PowerCap Module |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.97 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Bus Type | Parallel |
| Package | 34PowerCap Module |
| Replacement Part Number | PART-DS1746P-70+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Real Time Clock Serial 64Byte 28-Pin SOX T R Download PDF datasheet for M41ST85WMX6TR.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UB VER.D - |
|
Seiko Instruments | Real Time Clock Serial 14-Pin SOP Download PDF datasheet for Q41802551000100.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 32KByte 34-Pin PowerCap Module Download PDF datasheet for DS1744WP-120IND+.pdf |
|
Maxim Integrated | MXMDS1338Z-18+T&R Download PDF datasheet for DS1338Z-18+T&R.pdf |
|
Seiko Instruments | Real Time Clock Serial 22-Pin SON Bulk Download PDF datasheet for Q41856491000200.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UB VER B - |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS1371U+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 6-Pin TSOC T R Download PDF datasheet for DS2417P+T&R.pdf |
|
NXP | Real Time Clock Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for PCF85263AT AJ.pdf |