| Part Number | DS2431GA+T&R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 806360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | EEPROM Serial-1Wire 1K-bit 4Pages x 256 3.3V 5V 2-Pin SFN T R |
| Category | Memory IC |
| Family | EEPROM IC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS2431GA+T&R |
| Datasheet download |
| Part Number | DS2431GA+T&R |
|---|---|
| Product Dimensions | 6.5 x 3.5 x 0.75 mm |
| Interface Type | Serial (1-Wire) |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Hardware Data Protection | Yes |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Organization | 4Pagesx256 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.8 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Supplier Package | SFN |
| Package | 2SFN |
| Replacement Part Number | PART-DS2431GA+T&R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | EEPROM Serial-I2C 1M-bit 128K x 8 1.8V 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SO N T R Download PDF datasheet for M24M01-DFMN6TP.pdf |
|
ON Semiconductor | EEPROM Serial-I2C 2K-bit 256 x 8 1.8V 2.5V 3.3V 5V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CAT34C02YI-GT5A.pdf |
|
Microchip | EEPROM Serial-2Wire 4K-bit 512 x 8 1.8V 2.5V 3.3V 8-Pin UDFN EP T R Download PDF datasheet for AT24C04D-MAHM-T.pdf |
|
ON Semiconductor | EEPROM Serial-I2C 32K-bit 4K x 8 1.8V 2.5V 3.3V 5V 5-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for CAT24C32C5CTR.pdf |
|
Microchip | EEPROM Serial-I2C 16K-bit 8Block x 256 x 8 3.3V 5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for 24LC16BT-I OT.pdf |
|
Microchip | EEPROM Serial-I2C 32K-bit 4K x 8 1.8V 2.5V 3.3V 5V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for 24AA32AT-I MS.pdf |
|
Microchip | EEPROM Serial-3Wire 1K-bit 128 x 8 64 x 16 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for AT93C46DN-SH-T.pdf |
|
ON Semiconductor | EEPROM Serial-SPI 256K-bit 32K x 8 2.5V 3.3V 5V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CAT25256YI-GT3.pdf |
|
Microchip | EEPROM Parallel 256K-Bit 32K x 8 5V 28-Pin PDIP Download PDF datasheet for AT28C256-15PU.pdf |
|
Microchip | EEPROM Serial-Microwire 4K-bit 512 x 8 256 x 16 3.3V 5V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for 93LC66 SN.pdf |