| Part Number | DS3901E+T&R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 464890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 256POS 20KOhm 30KOhm 50KOhm Triple 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS3901E+T&R |
| Datasheet download |
| Part Number | DS3901E+T&R |
|---|---|
| Taper Type | Linear |
| Rad Hard | No |
| Resistance Value | 20, 30, 50 kOhm |
| Control Interface | Serial (I2C) |
| Number of Pot per Package | 3 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Operating Temperature | -40 to 95 °C |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Pin Count | 14 |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.4 V |
| Number of Positions | 256 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-DS3901E+T&R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 45KOhm Dual 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1808Z-050+.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 100KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MCP40D17T-104E LT.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Quad 24-Pin SOIC W Download PDF datasheet for X9250TS24IZ-2.7.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Quad 20-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for ISL22346WFRT20ZTK.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Quad 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ISL90842UIV1427Z-TK.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 1024POS 100KOhm Single 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for X9111TV14Z-2.7.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9C103SZT1.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 50KOhm Single 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ISL23418UFUZ-T7A.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Dual 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX5410EEE+.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP4021-103E SN.pdf |