| Part Number | DS3903E-020+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 647440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 128POS 10.5KOhm 90KOhm Triple 20-Pin TSSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS3903E-020+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS3903E-020+ |
|---|---|
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Taper Type | Linear |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Number of Pot per Package | 3 |
| Resistance Value | 10.5, 90 kOhm |
| Product Dimensions | 6.5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Supply Current | 0.25 mA |
| Control Interface | Serial (2-Wire) |
| MSL Level | 1 |
| Number of Positions | 128 |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-DS3903E-020+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9C103SIZT1.pdf |
|
Intersil | ITSISL90727WIE627ZS2705 CISCO, ISL90727 - |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Quad 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for X95840WV20IZ-2.7.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 45KOhm Dual 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for DS1807S+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX5402EUA+.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9C103SZT1.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 128POS 20KOhm Triple 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS3904U-020+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX5405EUB+.pdf |
|
ON Semiconductor | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Quad 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CAT5241YI-10-T2.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 64POS 5KOhm Single 6-Pin SOT-23A T R Download PDF datasheet for MCP4012T-502E CH.pdf |