| Part Number | DS3904U-020+T&R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 710730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 128POS 20KOhm Triple 8-Pin uMAX T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS3904U-020+T&R |
| Datasheet download |
| Part Number | DS3904U-020+T&R |
|---|---|
| Number of Pot per Package | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Resistance Value | 20 kOhm |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Control Interface | Serial (2-Wire) |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| MSL Level | 1 |
| Number of Positions | 128 |
| Power Supply Type | Single |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper Type | Linear |
| Maximum Supply Current | 0.2 mA |
| Supplier Package | uMAX |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8uMAX |
| Replacement Part Number | PART-DS3904U-020+T&R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for CAT5128TBI-10-GT3.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 1024POS 10KOhm Single 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX5481EUD+.pdf |
|
ON Semiconductor | Digital Potentiometer 64POS 50KOhm Quad 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CAT5241YI-50-T2.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 100KOhm Single 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for MCP4141T-104E MF.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5434LEZT+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ISL90727WIE627Z-TK.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 1KOhm Single 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for X9C102SZ.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 4POS 15KOhm Single 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX5420CEUA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm 50KOhm Dual 16-Pin CSBGA T R Download PDF datasheet for DS1847B-050+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 16-Pin CSBGA T R Download PDF datasheet for DS1859B-050+T&R.pdf |