| Part Number | ICL7107CQH+D |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 637600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Dual Slope 3 1 2Digit LED 44-Pin PLCC |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ICL7107CQH+D |
| Datasheet download |
| Part Number | ICL7107CQH+D |
|---|---|
| Sample and Hold | No |
| Max Processing Temp | 245|300 |
| Pin Count | 44 |
| Number of ADCs | 1 |
| Resolution | 3.5 Digit |
| Digital Supply Support | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Product Dimensions | 16.66 x 16.66 x 3.96 mm |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Supplier Package | PLCC |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Single-Ended Input | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Input Type | Voltage |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Architecture | Dual Slope |
| MSL Level | 3 |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 Count |
| Digital Interface Type | LED |
| Voltage Supply Source | Dual |
| Input Signal Type | Differential |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Package | 44PLCC |
| Replacement Part Number | PART-ICL7107CQH+D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 3.84ksps 16-bit Serial 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for CS5533-ASZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Hex SAR 730ksps 12-bit Parallel Serial 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for ADS8558IPMR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8509IDBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC161S626CIMMXNOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 780sps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS1217IPFBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 44.7ksps 8-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV0832CDR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 80sps 24-bit Serial 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1234IPWR.pdf |
|
Microchip | ADC Single Delta-Sigma 15sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP3425A0T-E CH.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 14-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC141S626CIMMX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Pipelined 60Msps 10-bit Parallel 32-Pin TQFP Download PDF datasheet for MAX1446EHJ+.pdf |