LM4050BEX3-2.5+T Maxim Integrated
LM4050BEX3-2.5+T Images
Please contact us for more photos of LM4050BEX3-2.5+T
Part Number LM4050BEX3-2.5+T
Manufacturer Maxim Integrated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description V-Ref Precision 2.5V 15mA 3-Pin SC-70 T R
Category Power Management IC
Family Voltage Reference
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM4050BEX3-2.5+T
Datasheet download LM4050BEX3-2.5+T.pdf
Request Quotation for LM4050BEX3-2.5+T
LM4050BEX3-2.5+T Specifications
Part Number LM4050BEX3-2.5+T
Pin Count 3
Rad Hard No
Initial Accuracy 0.2 %
Max Processing Temp 260|300
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 2.2 x 1.35 x 1 mm
Mounting Surface Mount
Maximum Output Current 15 mA
MSL Level 1
Supplier Package SC-70
Operating Temperature -40 to 125 °C
Maximum Temperature Coefficient 20 ppm/°C
Output Voltage 2.5 V
Topology Shunt
Load Regulation 2.5 mV