| Part Number | MAX1038AEEE+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 423140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1038AEEE+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1038AEEE+T |
|---|---|
| Number of ADCs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Typical Power Dissipation | 1.75 mW |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Rad Hard | No |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential |
| Supplier Package | QSOP |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Pin Count | 16 |
| Sampling Rate | 188 ksps |
| Single-Ended Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Input Type | Voltage |
| Sample and Hold | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Number of Analog Inputs | 12|6 |
| Maximum Power Dissipation | 666.7 mW |
| Product Dimensions | 4.98 x 3.99 x 1.55 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Voltage | 4.096|±2.048 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Voltage Reference | Internal|External |
| MSL Level | 1 |
| Package | 16QSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1038AEEE+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single Dual Slope 3 1 2Digit LCD 44-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for MAX136CQH+TD.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV2556IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8634SRGET.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin X2QFN T R Download PDF datasheet for ADS1114IRUGR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS7822UB 2K5.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CS5340-DZZR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 8-bit Serial 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX1118EKA+T.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC, with PGIA, SMT, 16Bit, 4 Channel, Buffered, \u00b10.003%, 24-pin SSOP Download PDF datasheet for S5523-ASZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Pipelined 200Msps 11-bit Parallel LVDS 80-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for ADS58C48IPFP.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7835E 250.pdf |