| Part Number | MAX1039AEEE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 626550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1039AEEE+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1039AEEE+ |
|---|---|
| Number of ADCs | 1 |
| Rad Hard | No |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential |
| Differential Input | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Voltage | 2.048|±1.024 V |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Supplier Package | QSOP |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 16 |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | Yes |
| Sampling Rate | 188 ksps |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Sample and Hold | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Number of Analog Inputs | 12|6 |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Maximum Power Dissipation | 666.7 mW |
| Typical Power Dissipation | 1.15 mW |
| Product Dimensions | 4.98 x 3.99 x 1.55 mm |
| MSL Level | 1 |
| Package | 16QSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1039AEEE+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 80Msps 14-bit Serial 80-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for ADS5294IPFP.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8638SRGET.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 125ksps 24-bit Serial 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS1258IRTCR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 216ksps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PCM4222PFBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADC101S101CIMFX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 6.25ksps 22-bit Serial 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS1213U.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 20Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC1175CIMTC NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 400ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1282BCUE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 10sps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC128D818CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 108ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PCM4201PW.pdf |