| Part Number | MAX1090BCEI+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 435810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 400ksps 10-bit Parallel 28-Pin QSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1090BCEI+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1090BCEI+T |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Supplier Package | QSOP |
| Differential Input | Yes |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Resolution | 10 Bit |
| Full Scale Error | ±2 LSB |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Product Dimensions | 9.98 x 3.99 x 1.55 mm |
| Typical Power Dissipation | 11 mW |
| Number of ADCs | 1 |
| Sampling Rate | 400 ksps |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | Yes |
| Sample and Hold | Yes |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Input Voltage | 2.5|±1.25 V |
| Pin Count | 28 |
| Architecture | SAR |
| Screening Level | Commercial |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Number of Analog Inputs | 8|4 |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Power Dissipation | 667 mW |
| Package | 28QSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1090BCEI+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 8-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC084S021CIMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin X2QFN Download PDF datasheet for ADS1118IRUGR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX1285BCSA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7886SDBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX11602EEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 85ksps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV1544IPWR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin SOIC Download PDF datasheet for CS5361-KSZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Pipelined 250Msps 11-bit LVDS 144-Pin NF-BGA Tube Download PDF datasheet for ADS58H40IZCR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS1220IRVAR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 105ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1271IBPWR.pdf |