| Part Number | MAX11046ETN+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 697930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Octal SAR 250ksps 16-bit Parallel 56-Pin TQFN EP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX11046ETN+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX11046ETN+ |
|---|---|
| MSL Level | 3 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Resolution | 16 Bit |
| Full Scale Error | 0.015 % of FSR |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| No Missing Codes | 16 Bit |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Pin Count | 56 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Power Dissipation | 3809.5 mW |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Sample and Hold | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Input Type | Voltage |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Extended |
| Product Dimensions | 8 x 8 x 0.73 mm |
| Input Voltage | ±5/±5.2 V |
| Architecture | SAR |
| Signal to Noise Ratio | 92.3 dB |
| Differential Input | No |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Digital Supply Support | Yes |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Number of ADCs | 8 |
| Differential Nonlinearity | -1/1.2 LSB |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Package | 56TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX11046ETN+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 8-bit Serial 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ADS7888SDCKR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 60Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC08060CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC161S626CIMMXNOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC161S626CIMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 41ksps 8-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV0834IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 6.25ksps 22-bit Serial 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS1213U.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3204D-TL.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7818EB 250.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1231BEEG+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 12-bit Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX1236EUA+T.pdf |