| Part Number | MAX1147BCUP+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 683360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 116ksps 14-bit Serial 20-Pin TSSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1147BCUP+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1147BCUP+ |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Pin Count | 20 |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Sample and Hold | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Input Voltage | 2.5|±1.25 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Sampling Rate | 116 ksps |
| Architecture | SAR |
| Full Scale Error | ±20 LSB |
| Resolution | 14 Bit |
| Typical Power Dissipation | 3.3 mW |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Reference | Internal|External |
| MSL Level | 1 |
| Number of Analog Inputs | 4|2 |
| Number of ADCs | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 879 mW |
| Differential Input | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Rad Hard | No |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Voltage Supply Source | Single |
| Differential Nonlinearity | -1/1.5 LSB |
| Single-Ended Input | Yes |
| Product Dimensions | 6.5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1147BCUP+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC122S021CIMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 60Msps 8-bit Parallel 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS830E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 40Msps 12-bit Parallel 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADC12DL040CIVSX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Triple 165Msps 10-bit Parallel 100-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TVP7002PZP.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 10-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1248BCEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 41ksps 8-bit Serial 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV0834IDR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 14ksps 24-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1259IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 28-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1248IPW.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 200ksps 16-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1167BCEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 20ksps 8-bit Serial 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC0838IN.pdf |