| Part Number | MAX11601EKA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 652510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 8-Pin SOT-23 T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX11601EKA+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX11601EKA+T |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 567 mW |
| Number of Analog Inputs | 4|2 |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.63 x 1.1 mm |
| Sample and Hold | Yes |
| Pin Count | 8 |
| Input Voltage | 2.048|±1.024 V |
| Single-Ended Input | No |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Voltage Supply Source | Single |
| Architecture | SAR |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Sampling Rate | 188 ksps |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential|Differential |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Digital Supply Support | No |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Number of ADCs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Resolution | 8 Bit |
| Lead Finish | Preplated Gold |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Differential Input | Yes |
| Package | 8SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX11601EKA+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single Delta-Sigma 32ksps 24-Bit Serial 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for MAX11214EUG+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 65Msps 12-bit Serial 80-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for ADS5272IPFP.pdf |
|
Intersil | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for HI7190IBZ-T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX11647EUA+.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 617sps 16-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5521-ASZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7886SBDBVT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Semiflash 400ksps 8-bit Parallel 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX152EAP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC1542CDW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 20-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8028IRTJR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 80Msps 10-bit Parallel 28-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC10080CIMT NOPB.pdf |