| Part Number | MAX11639EEE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 807900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 300ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX11639EEE+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX11639EEE+ |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| MSL Level | 1 |
| Input Type | Voltage |
| Sample and Hold | Yes |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Differential Input | No |
| Single-Ended Input | Yes |
| Maximum Power Dissipation | 667 mW |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Voltage | 2.5 V |
| Architecture | SAR |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Product Dimensions | 4.98 x 3.99 x 1.65 mm |
| Voltage Supply Source | Single |
| Sampling Rate | 300 ksps |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Digital Supply Support | No |
| Number of ADCs | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Screening Level | Extended |
| Differential Nonlinearity | ±0.5 LSB |
| Signal to Noise Ratio | 49 dB |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Resolution | 8 Bit |
| Supplier Package | QSOP |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 16QSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX11639EEE+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 30ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1255IDBR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1246BCEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 2Msps 16-bit Serial 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8410IRGZT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1231BEEG+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 40Msps 8-bit Parallel 24-Pin SOP Download PDF datasheet for TLC5540INS.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 80sps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1232IPWRG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLV1572ID.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TLC1543CDBRG4.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 200sps 16-bit Serial 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CS5509-ASZR.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3204P.pdf |