| Part Number | MAX11647EUA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 623910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 8-Pin uMAX |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX11647EUA+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX11647EUA+ |
|---|---|
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Sample and Hold | Yes |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Screening Level | Extended |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Architecture | SAR |
| Digital Supply Support | No |
| Single-Ended Input | Yes |
| Maximum Power Dissipation | 362 mW |
| Number of Analog Inputs | 2|1 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 10 Bit |
| Lead Finish | Gold |
| Sampling Rate | 94.4 ksps |
| Differential Input | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | uMAX |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Input Voltage | 2.048|±1.024 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of ADCs | 1 |
| Voltage Supply Source | Single |
| Package | 8uMAX |
| Replacement Part Number | PART-MAX11647EUA+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP3208-CI SL.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 14-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7280IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 20ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS1286U 2K5.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3202P.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8860IDGSR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX1203BCAP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8344NB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 170Msps 12-bit Parallel 48-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for ADC12C170CISQ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 3.3ksps 12-bit Serial 10-Pin X2QFN T R Download PDF datasheet for ADS1015IRUGT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC2543IDWR.pdf |