| Part Number | MAX1203BCAP+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 883050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1203BCAP+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1203BCAP+T |
|---|---|
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, Microwire) |
| Resolution | 12 Bit |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Sample and Hold | Yes |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Voltage Supply Source | Single|Dual |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Full Scale Error | ±3 LSB |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Maximum Power Dissipation | 640 mW |
| Screening Level | Commercial |
| Input Voltage | 4.096|±2.048 V |
| Architecture | SAR |
| Product Dimensions | 7.33 x 5.38 x 1.78 mm |
| Sampling Rate | 133 ksps |
| Digital Supply Support | No |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±5.25 V |
| Number of Analog Inputs | 8|4 |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 20 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Number of ADCs | 1 |
| Typical Power Dissipation | 7.5 mW |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Differential Input | Yes |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±4.75 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Voltage Reference | External |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | SSOP |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1203BCAP+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV1570IPWRG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 52ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7870EAG4.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 107sps 20-bit Serial 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for CS5513-BSZ.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3204P.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 16-bit Serial 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8329IBRSAR.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 22.3ksps 10-bit Serial 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP3021A5T-E OT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 32ksps 10-bit Serial 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC1541IN.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV2544IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 750Msps 12-Bit DDR LVDS 196-Pin NFBGA T R Download PDF datasheet for ADS54T01IZAYR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 105ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1271IBPW.pdf |