| Part Number | MAX1291BEEI+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 436670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 250ksps 12-bit Parallel 28-Pin QSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1291BEEI+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1291BEEI+T |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 667 mW |
| MSL Level | 1 |
| Digital Supply Support | Yes |
| Resolution | 12 Bit |
| Architecture | SAR |
| Full Scale Error | ±4 LSB |
| Sample and Hold | Yes |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential |
| Number of Analog Inputs | 8|4 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Differential Input | Yes |
| Input Type | Voltage |
| Number of ADCs | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Voltage | 2.5|±1.25 V |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Supplier Package | QSOP |
| Single-Ended Input | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Pin Count | 28 |
| Product Dimensions | 9.98 x 3.99 x 1.55 mm |
| Typical Power Dissipation | 5.1 mW |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 28QSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1291BEEI+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Bulk Download PDF datasheet for CS5341-CZZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 500ksps 16-bit Serial 24-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8361IDBQ.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 10-Pin uMAX EP Download PDF datasheet for MAX11666AUB+.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 617sps 16-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5521-ASZ.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1231BEEG+.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Hex Delta-Sigma 16-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for CS5451A-ISZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8344NB 1K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1118IDGSR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Download PDF datasheet for CS5351-KZZ.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX186CCWP+.pdf |