| Part Number | MAX132CWG+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 838400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Dual Slope 100sps 18-bit Serial 24-Pin SOIC W |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX132CWG+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX132CWG+ |
|---|---|
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, Microwire) |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | 0.006 % of FSR |
| Maximum Power Dissipation | 647 mW |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±4.5 V |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±5.5 V |
| Product Dimensions | 15.6 x 7.6 x 2.35 mm |
| Sampling Rate | 100 sps |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Sample and Hold | No |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Pin Count | 24 |
| Single-Ended Input | No |
| Differential Input | Yes |
| Input Type | Voltage |
| Number of ADCs | 1 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Screening Level | Commercial |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Voltage Supply Source | Dual |
| Input Voltage | ±0.512 V |
| Voltage Reference | External |
| Supplier Package | SOIC W |
| Package | 24SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-MAX132CWG+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1038AEEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8201IRGET.pdf |
|
Microchip | ADC Single Multi-Slope 40sps 15-bit+Sign Parallel 40-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TC850CPL.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1118IDGSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Pipelined 250Msps 11-bit LVDS 144-Pin NF-BGA Tube Download PDF datasheet for ADS58H43IZCR.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for MCP3204-CI P.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 31ksps 8-bit Serial 14-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for ADC0831CCWM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 10sps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC128D818CIMT NOPB.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3206P.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX147BCAP+.pdf |