| Part Number | MAX1416EUE+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 441970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 500sps 16-bit Serial 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1416EUE+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1416EUE+T |
|---|---|
| Operating Temperature | -45 to 85 °C |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Input Type | Voltage |
| Full Scale Error | 0.003 % of FSR |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Sample and Hold | Yes |
| Sampling Rate | 500 sps |
| No Missing Codes | 16 Bit |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Input Signal Type | Differential |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Voltage Supply Source | Single |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Rad Hard | No |
| Number of ADCs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | 0.0015 % of FSR |
| Differential Input | Yes |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Maximum Power Dissipation | 755 mW |
| Input Voltage | 2.5|±2.5 V |
| Voltage Reference | External |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Single-Ended Input | No |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1416EUE+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 20ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS1286UCG4.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 250ksps 14-bit Parallel 36-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX125CEAX+TD.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADCS7477AIMFX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 73ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1241CCSA+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Flash 392ksps 8-bit Parallel 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TLC0820ACDBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7041IDCUR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 181ksps 8-bit Serial 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for ADC08831IM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX186BEWP+.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for CS5364-DQZ.pdf |