| Part Number | MAX1470EUI+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 326480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | RF Receiver ASK 3.3V 28-Pin TSSOP T R |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1470EUI+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1470EUI+T |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Band Frequency | 250 to 500 MHz |
| Maximum RF Operating Frequency | 500 MHz |
| Category | Receiver |
| Supplier Package | TSSOP |
| Product Dimensions | 9.7 x 4.4 x 0.9 mm |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 28 |
| Rad Hard | No |
| Type | Receiver |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 28TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1470EUI+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Transceiver FSK GFSK 3.3V 36-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for CC2510F16RHHR.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transmitter ASK FM FSK GFSK MSK OOK 2V to 3.6V 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC1175RHBR.pdf |
|
Vishay | IRDA TX RX 0.1152Mbps 2.4V to 5.5V 8-Pin SMD T R Download PDF datasheet for TFDU4101E-TR3.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK MSK QPSK 2.5V 3.3V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC1100RTKR.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver ASK FSK GFSK OOK MSK 3V 20-PinQFN T R Download PDF datasheet for CC1101RGPT.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK GFSK MSK OOK 2V to 3.6V 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC1125RHBR.pdf |
|
Silicon Labs | RF Transceiver FSK GFSK GMSK MSK OOK 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI4460-B1B-FMR.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver ASK FSK GFSK OOK MSK 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for CC430F5137IRGZR.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver ASK FSK GFSK OOK MSK 2.5V 3.3V 64-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for CC430F6137IRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | RF Receiver 80-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS58C23IPFPR.pdf |