| Part Number | MAX14824GTG+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 501690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | IO-Link Master Transceiver 1TX 1RX 230.4Kbps 24-Pin TQFN EP |
| Category | Communication |
| Family | Transceivers Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX14824GTG+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX14824GTG+ |
|---|---|
| Power Supply Type | Single |
| Number of Receivers | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 9 V |
| Maximum Data Rate | 230.4 Kbps |
| Maximum Single Supply Voltage | 36 V |
| Number of Transmitters | 1 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Pin Count | 24 |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Extended |
| Type | IO-Link Master Transceiver |
| Maximum Supply Current | 2.5 mA |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.73 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Package | 24TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX14824GTG+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin HVSON EP T R Download PDF datasheet for TJA1021TK 20 C,118.pdf |
|
Texas Instruments | Transceiver 1TX 1RX 11.7Gbps 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ONET1130EPRSMR.pdf |
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for TJA1028T 5V0 20,112.pdf |
|
Infineon | SP001030854_ALTERNATOR Download PDF datasheet for TLE8881TN.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Transceiver 1TX 1RX 24-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for DS92CK16TMTC.pdf |
|
Pulse | Transceiver Line Interface Module 1062Mbps 16-Pin SMD Download PDF datasheet for TM1062HUXB.pdf |
|
Infineon | SP001426438 ALTERNATOR_IC - |
|
Nexperia | 74AVC1T45GS X2SON6 Download PDF datasheet for 74AVC1T45GS,132.pdf |
|
Microchip | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ATA6663-TAQY.pdf |
|
Nexperia | Translating Transceiver 2TX 2RX 500Mbps 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AVC1T45GM,115.pdf |