MAX15006AASA+T Maxim Integrated
MAX15006AASA+T Images
Please contact us for more photos of MAX15006AASA+T
Part Number MAX15006AASA+T
Manufacturer Maxim Integrated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 3.3V 0.05A 8-Pin SOIC EP T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level MAX15006AASA+T
Datasheet download MAX15006AASA+T.pdf
Request Quotation for MAX15006AASA+T
MAX15006AASA+T Specifications
Part Number MAX15006AASA+T
Maximum Input Voltage 40 V
Function LDO
Rad Hard No
Typical Quiescent Current 0.01 mA
Number of Outputs 1
Max Processing Temp 260|300
Screening Level Automotive
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Junction to Ambient 43 °C/W
Maximum Output Current 0.05 A
Lead Finish Matte Tin
Maximum Dropout Voltage @ Current 0.7@50mA V
Operating Temperature -40 to 125 °C
Input Voltage Range 40 to 4 V
Junction to Case 7 °C/W
Line Regulation 0.25 %
Output Voltage 3.3 V
Pin Count 8
Supplier Package SOIC EP
Load Regulation 0.7 %
Maximum Power Dissipation 1860 mW
Polarity Positive
Minimum Input Voltage 4 V
Output Type Fixed
Product Dimensions 4.98 x 3.99 x 1.58 mm