| Part Number | MAX16123WTAS31+G5Y |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 663280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor Supervisor 3.157V 1.8V 2.5V 3.3V 5V 6-Pin WLP |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Circuit Protection Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX16123WTAS31+G5Y |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX16123WTAS31+G5Y |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Dimensions | 0.835 x 1.235 x 0.45 mm |
| Maximum Reset Active Time | 8110.08 ms |
| Number of Supervisors | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3|5 V |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Monitored Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Power Fail Detection | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.6 V |
| Battery Backup Switching | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | WLP |
| Maximum Power Dissipation | 840 mW |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 3.003 V |
| Output Driver | Active Low/Open Drain |
| Pin Count | 6 |
| Watchdog Timer | No |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 3.157 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Supply Current | 10 uA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Manual Reset | Yes |
| Chip Enable Signals | No |
| Screening Level | Automotive |
| Package | 6WLP |
| Replacement Part Number | PART-MAX16123WTAS31+G5Y |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Circuit Protection Misc Adjustable Overcurrent and Overvoltage Protector Download PDF datasheet for MAX14572EUD+T.pdf |
|
Microchip | Circuit Protection Misc Four-Channel High Voltage Protection T R Switch Download PDF datasheet for MD0105K6-G.pdf |
|
Maxim Integrated | LOAD-DUMP REVERSE-VOLTAGE PROTECTION CIRCUITS Download PDF datasheet for MAX16127TC+T.pdf |
|
Bourns | Circuit Protection Misc High Speed Protector Download PDF datasheet for TBU-CA040-100-WH.pdf |
|
Maxim Integrated | ESD Protector 4-Channel 3pF 8-Pin uMax T R Download PDF datasheet for MAX30034CUA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Circuit Protection Misc Over Voltage Protection Download PDF datasheet for MAX14672ETB+T.pdf |
|
Maxim Integrated | FAST RESPONSE, HIGH ACCURACY OVERVOLTAGE PROTECTOR WITH SURG Download PDF datasheet for MAX14681EWC+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Circuit Protection Misc Resistance Temperature Detector to Digital Converter Download PDF datasheet for MAX31865ATP+T.pdf |
|
Bourns | Thermal Cutoffs TRIP TEMP 72C 5C TOL Download PDF datasheet for LC72AY-1.pdf |
|
Bourns | High-Speed Protector 650V 500mA DFN T R Download PDF datasheet for TBU-DT085-100-WH.pdf |