| Part Number | MAX17435ETG+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 546050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion 7mA 24-Pin TQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX17435ETG+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX17435ETG+T |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 24 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.73 mm |
| Type | Battery Charger |
| MSL Level | 1 |
| Output Current | 7 mA |
| Screening Level | Extended |
| Battery Type | Li-Ion |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Package | 24TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX17435ETG+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2000mA 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ2954SN.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27545YZFR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 1500mA 4.35V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24314ADSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 2V 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ29412DCTRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 500mA 4.4V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24230RGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 4.35V 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ29200DRBR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1545mA 3.5V to 4.44V 20-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ24158YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Li-Ion 2000mA 2.1V to 15.5V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24125RHLT.pdf |
|
Texas Instruments | Back-Up Management Li-Ion Li-Pol 1200mA 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65020RHAR.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger 4500mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24195RGER.pdf |