| Part Number | MAX1836EUT50+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 334420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 24V 6-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1836EUT50+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1836EUT50+T |
|---|---|
| Supplier Package | SOT-23 |
| Maximum Input Voltage | 24 V |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 24 V |
| Maximum Output Current | 0.125 A |
| Line Regulation | 0.05 % |
| Screening Level | Extended |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.63 x 1.1 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Type | Step Down |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Voltage | 1.25 to 24|5 V |
| Pin Count | 6 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable|Fixed |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Efficiency | 90 % |
| Load Regulation | 0.3 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 6SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX1836EUT50+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.9V to 5.5V 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS61072DDCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 14.5V 47-Pin B1QFN T R Download PDF datasheet for TPS84621RUQT.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 24V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MPM3620GQV-P.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC 1-OUT Step Up 2.7V 5.5V 20-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for LM3646YFQR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.6V to 6V 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MP2108DK-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 6V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61041DRVR.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 28V 28-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX16984SATI V+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.2V to 5.5V 9-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for TPS82740BSIPR.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Pump STPUP 5V 140mA 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS60151DRVR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2675MX-5.0 NOPB.pdf |