| Part Number | MAX197BCAI+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 505020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Parallel 28-Pin SSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX197BCAI+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX197BCAI+ |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Sample and Hold | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Pin Count | 28 |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Architecture | SAR |
| Differential Input | No |
| Full Scale Error | ±10 LSB |
| Digital Supply Support | No |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| MSL Level | 1 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Maximum Power Dissipation | 762 mW |
| Resolution | 12 Bit |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of ADCs | 1 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Typical Power Dissipation | 30 mW |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 10.33 x 5.38 x 1.78 mm |
| Supplier Package | SSOP |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Voltage Supply Source | Single |
| Input Voltage | 5/10|±5/±10 V |
| Single-Ended Input | Yes |
| Package | 28SSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX197BCAI+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CS5381-KZZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC Download PDF datasheet for TLV2544QD.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX147ACAP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1100A2IDBVR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for CS5364-DQZ.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 101sps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for CS5529-ASZR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 12-bit Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX11644EUA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TLC2543IDBR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 250ksps 14-bit Parallel 36-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX125CEAX+TD.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX1270AEAI+T.pdf |