| Part Number | MAX2991ECM+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 228490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power-Line Communications 48-Pin LQFP T R |
| Category | Communication |
| Family | Communication Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX2991ECM+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX2991ECM+T |
|---|---|
| Transmission Media Type | |
| Type | Power-Line Communications |
| Typical Supply Current | 70 mA |
| Category | Power-Line Communications |
| Supplier Package | LQFP |
| Product Dimensions | 7.1 x 7.1 x 1.45 mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 48 |
| Screening Level | Extended |
| Power Supply Type | Analog|Digital |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MAX2991ECM+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | HDMI Interface transmitter Download PDF datasheet for TDA19988BHN C1,557.pdf |
|
Maxim Integrated | Overvoltage Protection Controller 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX4841EXT+T.pdf |
|
NXP | High-speed CAN Core System 32-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for UJA1076ATW 3V3WD,118.pdf |
|
Mellanox Technologies | Ethernet Switch 18-Port 1450Gbps 1U Rack Mount Download PDF datasheet for MSX6015T-1SFS.pdf |
|
ROHM | TRANSMITTER 35:5 SERIALIZER - |
|
Silicon Labs | Voice DAA Chipset 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SI3019-F-FTR.pdf |
|
Chelsio Communications | DUAL PORT 40 50 100GBE UNIFIED WIRE ADAP Download PDF datasheet for T62100-CR.pdf |
|
Chelsio Communications | Dual Port 10 GbE Unified Wire Adapter Download PDF datasheet for T520-CR.pdf |
|
NXP | PHAPCF7939MA LABC08SP COMMUNICATION MISC - |
|
Infineon | System Basis Chip 36-Pin DSO EP Download PDF datasheet for TLE8262EXUMA2.pdf |