| Part Number | MAX3942ETG+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 423130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Modulator Driver 24-Pin TQFN EP |
| Category | Communication |
| Family | Communication Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX3942ETG+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX3942ETG+ |
|---|---|
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.73 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | -4.9 V |
| Type | Modulator Driver |
| Minimum Operating Supply Voltage | -5.5 V |
| Typical Operating Supply Voltage | -5 V |
| Power Supply Type | Analog |
| Screening Level | Extended |
| Rad Hard | No |
| Typical Supply Current | 140 mA |
| Maximum Data Rate | 10.7 Gbps |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 24 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Category | Modulator Driver |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 24TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX3942ETG+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | Voice DAA Chipset 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SI3018-F-FSR.pdf |
|
Texas Instruments | Serial Digital Cable Driver 16-Pin LLP EP Download PDF datasheet for LMH0001SQE NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | 32-Port TDM 676-Pin BGA Download PDF datasheet for DS34S132GN+.pdf |
|
Silicon Labs | Direct Access Arrangement (DAA) 10-Pin MSOP Download PDF datasheet for IA3222B-F-FT.pdf |
|
Microchip | LIN System Basis Chip 5V 16-Pin DFN T R Download PDF datasheet for ATA663454-GDQW.pdf |
|
Maxim Integrated | Clock Recovery 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for DS26503LN+.pdf |
|
NXP | PHANQ220EV1 C201E011Y NFC FOR MOBILE,SOT - |
|
Maxim Integrated | Hot-Insertion Protection 24-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX7314AEG+.pdf |
|
Microchip | USB 2.0 Hi Speed Hub Controller 36-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for USB2513BI-AEZG.pdf |
|
Nuvoton Technology | Cortex-M0 ChipCorder 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for I9160FI.pdf |