| Part Number | MAX4237EUT+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 338970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OP Amp Single GP R-R O P 5.5V 6-Pin SOT-23 T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | OP Amp |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX4237EUT+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX4237EUT+T |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 696 mW |
| Minimum CMRR | 82 dB |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Typical Slew Rate | 1.3@5V V/us |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.63 x 1.1 mm |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 6 |
| Package | 6SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX4237EUT+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OP Amp Dual Volt Fdbk \u00b16.3V 12.6V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for OPA2822U 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R I O \u00b116V 32V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM7332MAX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R I O \u00b111V 22V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM8262MM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad Low Power R-R I O \u00b12.75V 5.5V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV6004IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP \u00b116V 32V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LM258DR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | OP Amp Dual Volt Fdbk R-R O P \u00b12.75V 5.5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LMV358AM8X.pdf |
|
STMicroelectronics | OP Amp Dual GP \u00b115V 30V 8-Pin SO N T R Download PDF datasheet for LM158DT.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R I O \u00b12.75V 5.5V 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for OPA2330AIDGKR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP R-R O P 5.5V 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for LMV821M7X NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R I O \u00b13V 6V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV2452IDR.pdf |