| Part Number | MAX4467EKA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 474320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 8-Pin SOT-23 T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX4467EKA+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX4467EKA+T |
|---|---|
| Typical Gain Bandwidth Product | 0.2 MHz |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Input Bias Current | 0.1@5V@-40C to 85C uA |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Function | Microphone |
| Maximum Input Offset Voltage | 5@5V@-40C to 85C mV |
| Rad Hard | No |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Typical PSRR | 112 dB |
| Maximum Load Resistance | 100000 Ohm |
| Maximum Power Dissipation | 421 mW |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Signal Type | Single |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.4 V |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.02@10000Ohm % |
| Power Supply Type | Single |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.63 x 1.1 mm |
| Output Signal Type | Single |
| Rail to Rail | Rail to Rail Output |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Minimum CMRR | 80 dB |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Package | 8SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX4467EKA+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 10W Class-D 28-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA3111D1PWPR.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 4.1W Class-D 16-Pin WLP T R Download PDF datasheet for MAX98502EWE+T.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 10W Class-D 36-Pin PowerSSO EP T R Download PDF datasheet for TDA7491P13TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 24-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TS472IQT.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2W Class-D 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TPA2000D1PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.25W Class-AB 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4995SD NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.45W Class-D 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPA2006D1DRBR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 2-CH Stereo 10W Class-AB 48-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for TAS5717PHPR.pdf |
|
NXP | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.04W Class-AB 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for TDA1308T N2,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Audio Amp Headphone Speaker 2-CH Stereo Class-D 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for PAM8007NHR.pdf |