| Part Number | MAX5078BATT+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 386500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MOSFET DRVR 4A 1-OUT Lo Side Inv Non-Inv 6-Pin TDFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | MOSFET and Power Drivers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5078BATT+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5078BATT+T |
|---|---|
| Maximum Supply Current | 0.04 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Turn-Off Delay Time | 35 ns |
| Supplier Package | TDFN EP |
| Maximum Power Dissipation | 1454 mW |
| Pin Count | 6 |
| Peak Output Current | 4 A |
| Number of Drivers | 1 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Maximum Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Logic Compatibility | TTL |
| Maximum Propagation Delay Time | 20 ns |
| Screening Level | Automotive |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Fall Time | 75 ns |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.75 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Resistance | 1.1 Ohm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4 V |
| Driver Type | Low Side |
| Maximum Rise Time | 85 ns |
| Driver Configuration | Inverting|Non-Inverting |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 6TDFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX5078BATT+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 40V 32A 3-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for FDD4685_F085P.pdf |
|
Infineon | SP001394300 - |
|
Infineon | INFPXE1110CDM-SM1412 SP001653864 DIGITAL - |
|
STMicroelectronics | MOSFET DRVR 0.9A 4-OUT Hi Side Non-Inv 12-Pin PowerSSO T R Download PDF datasheet for VNQ500PEPTR-E.pdf |
|
ON Semiconductor | MOSFET DRVR 80A 1-OUT Hi Lo Side Inv Non-Inv 40-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for NCP5339MNTXG.pdf |
|
Texas Instruments | MOSFET DRVR 7A 1-OUT High Speed Non-Inv 8-Pin MSOP-PowerPAD T R Download PDF datasheet for EMB1412MY NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | MOSFET DRVR 2A 2-OUT Lo Side Non-Inv 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for VNLD5300TR-E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | MOSFET DRVR 3A 2-OUT Lo Side Full Brdg Inv 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FAN3216TMX.pdf |
|
Texas Instruments | MOSFET DRVR 2.5A 5A 1-OUT Hi Lo Side Inv Non-Inv 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for UCC27533DBVR.pdf |
|
Infineon | MOSFET DRVR 600V 0.35A 6-OUT Hi Lo Side 3-Phase Brdg Non-Inv 28-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for IRS23364DSPBF.pdf |