| Part Number | MAX5353BCUA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 889630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DAC 1-CH R-2R 12-bit 8-Pin uMAX T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | DAC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5353BCUA+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5353BCUA+T |
|---|---|
| Minimum Single Supply Voltage | 3.15 V |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Power Supply Type | Single |
| Pin Count | 8 |
| Screening Level | Commercial |
| Resolution | 12 Bit |
| Digital Supply Support | No |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Full Scale Error | ±3 LSB |
| Supplier Package | uMAX |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Settling Time | 14 us |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Architecture | R-2R |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Voltage Reference | External |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Output Type | Voltage |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Polarity | Unipolar |
| Package | 8uMAX |
| Replacement Part Number | PART-MAX5353BCUA+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |