| Part Number | MAX5483EUD+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 565300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 1024POS 10KOhm Single 14-Pin TSSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5483EUD+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5483EUD+ |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Screening Level | Extended |
| Typical Dual Supply Voltage | -1.8/5 V |
| Control Interface | Serial (3-Wire, SPI) |
| Number of Positions | 1024 |
| Resistance Value | 10 kOhm |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Supply Current | 0.001 mA |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Supplier Package | TSSOP |
| Pin Count | 14 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX5483EUD+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | POTENTIOMETER SWIT - |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ISL23318WFUZ-T7A.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 30KOhm 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5491NA01500+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 30KOhm 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5491LC01000+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ISL23511WFB8Z-TK.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 10-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for DS3502U+T.R.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 45KOhm Dual 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for DS1807E+.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Quad 20-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for ISL22346WFRT20ZTK.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 16-Pin UTQFN T R Download PDF datasheet for ISL23325TFRUZ-TK.pdf |
|
Maxim Integrated | HIGH-VOLTAGE, NV, I2C POT WITH TEMP SENSOR AND LOOKUP TABLE Download PDF datasheet for DS3501U+.pdf |