| Part Number | MAX7042ATJ+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 637180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | RF Receiver FSK 2.5V 3.3V 5V 32-Pin TQFN EP T R |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX7042ATJ+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX7042ATJ+T |
|---|---|
| Type | Receiver |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Pin Count | 32 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Band Frequency | 308 to 433.92 MHz |
| Category | Receiver |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.73 mm |
| Maximum RF Operating Frequency | 433.92 MHz |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Automotive |
| Package | 32TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX7042ATJ+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nordic Semiconductor | RF Transceiver GFSK 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for NRF905.pdf |
|
Radiocrafts As | Wireless M-Bus 865MHz 12 Channels Download PDF datasheet for RC1170-MPC1.pdf |
|
Texas Instruments | RF Receiver FSK GFSK OOK MSK 2.5V 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC113LRGPR.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for CC2400RSUR.pdf |
|
Maxim Integrated | RF Receiver 3.3V 68-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX2851ITK+T.pdf |
|
Dialog Semiconductor | PROCESSOR, VOIP, 4 channel, Rhea \u00b5Clinux - |
|
Texas Instruments | Network Proc 1.85V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC3100R11MRGCR.pdf |
|
Microchip | RF Transceiver BPSK QPSK 1.8 3V 32-Pin VQFN Tray Download PDF datasheet for AT86RF212B-ZU.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver ASK FSK GFSK OOK MSK 2.5V 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC1101RGPR.pdf |
|
Maxim Integrated | RF Transceiver ASK OOK 2.7V 5V 32-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX7030HATJ+.pdf |