MAX8640YEXT25+T Maxim Integrated
MAX8640YEXT25+T Images
Please contact us for more photos of MAX8640YEXT25+T
Part Number MAX8640YEXT25+T
Manufacturer Maxim Integrated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 6-Pin SC-70 T R
Category Power Management IC
Family DC to DC Converter
ROHS Compliant Yes
MSL Level MAX8640YEXT25+T
Datasheet download MAX8640YEXT25+T.pdf
Request Quotation for MAX8640YEXT25+T
MAX8640YEXT25+T Specifications
Part Number MAX8640YEXT25+T
Output Type Fixed
Lead Finish Preplated Gold
Mounting Surface Mount
Screening Level Extended
Minimum Input Voltage 2.7 V
Product Dimensions 2.2 x 1.35 x 1 mm
Output Voltage 2.5 V
Max Processing Temp 260|300
Switching Regulator Yes
Pin Count 6
Maximum Input Voltage 5.5 V
Number of Outputs 1
Operating Supply Voltage 2.7 to 5.5 V
MSL Level 1
Switching Frequency 1700 kHz
Maximum Output Current 0.5 A
Rad Hard No
Type Step Down
Operating Temperature -40 to 85 °C