24AA025E48T-I OT Microchip
24AA025E48T-I OT Images
Please contact us for more photos of 24AA025E48T-I OT
Part Number 24AA025E48T-I OT
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial-I2C 2K-bit 256 x 8 1.8V 2.5V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R
Category Memory IC
Family EEPROM IC
ROHS Compliant Yes
MSL Level 24AA025E48T-I OT
Datasheet download 24AA025E48T-I OT.pdf
Request Quotation for 24AA025E48T-I OT
24AA025E48T-I OT Specifications
Part Number 24AA025E48T-I OT
Maximum Random Access Time 900 ns
MSL Level 1
Supplier Package SOT-23
Organization 256x8
Product Dimensions 3.1(Max) x 1.8(Max) x 1.3(Max)
Maximum Operating Frequency 0.4 MHz
Maximum Operating Current 3 mA
Rad Hard No
Data Retention
Density
Dose Level
Output Enable Access Time
Moisture Sensitivity Level
Programming Voltage volt
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Interface Type Serial (I2C)
Minimum Operating Supply Voltage 1.7 V
Operating Temperature -40 to 85 °C
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V
Screening Level Industrial
Pin Count 6
Typical Operating Supply Voltage 1.8|2.5|3.3|5 V