24AA025T-I OT Microchip
24AA025T-I OT Images
Please contact us for more photos of 24AA025T-I OT
Part Number 24AA025T-I OT
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial-I2C 2K-bit 256 x 8 1.8V 2.5V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 24AA025T-I OT
Datasheet download 24AA025T-I OT.pdf
Request Quotation for 24AA025T-I OT
24AA025T-I OT Specifications
Part Number 24AA025T-I OT
Density 2
Programming Voltage 1.7 to 5.5 V
Maximum Operating Frequency 0.1 MHz
Maximum Operating Current 3 mA
Minimum Operating Supply Voltage 1.7 V
Rad Hard No
Hardware Data Protection Yes
Max Processing Temp 260
Interface Type Serial (I2C)
Operating Temperature -40 to 85 °C
Typical Operating Supply Voltage 1.8|2.5|3.3|5 V
Organization 256x8
Lead Finish Matte Tin
Data Retention 200(Min) Year
Mounting Surface Mount
Supplier Package SOT-23
Product Dimensions 3.1 x 1.8 x 1.3 mm
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V