25AA02UIDT-I OT Microchip
25AA02UIDT-I OT Images
Please contact us for more photos of 25AA02UIDT-I OT
Part Number 25AA02UIDT-I OT
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial 2K-bit 256 x 8 2.5V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R
Category Memory IC
Family EEPROM IC
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25AA02UIDT-I OT
Datasheet download 25AA02UIDT-I OT.pdf
Request Quotation for 25AA02UIDT-I OT
25AA02UIDT-I OT Specifications
Part Number 25AA02UIDT-I OT
Supplier Package SOT-23
Data Retention 200(Min) Year
Screening Level Industrial
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Maximum Operating Frequency 10 MHz
Product Dimensions 3.1(Max) x 1.8(Max) x 1.3(Max)
Programming Voltage 1.8 to 5.5 V
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Density 2
Hardware Data Protection Yes
Operating Temperature -40 to 85 °C
Typical Operating Supply Voltage 2.5|3.3|5 V
Pin Count 6
Maximum Operating Current 5 mA
Maximum Random Access Time 160 ns
Organization 256x8
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V