25LC1024T-E SM Microchip
25LC1024T-E SM Images
Please contact us for more photos of 25LC1024T-E SM
Part Number 25LC1024T-E SM
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial-SPI 1M-bit 128K x 8 3.3V 5V 8-Pin SOIJ T R
Category Memory IC
Family EEPROM IC
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25LC1024T-E SM
Datasheet download 25LC1024T-E SM.pdf
Request Quotation for 25LC1024T-E SM
25LC1024T-E SM Specifications
Part Number 25LC1024T-E SM
Interface Type Serial (SPI)
Lead Finish Matte Tin
Supplier Package SOIJ
Mounting Surface Mount
Maximum Operating Current 10 mA
Maximum Random Access Time 50 ns
Product Dimensions 5.26 x 5.25 x 1.98 mm
Typical Operating Supply Voltage 3.3|5 V
Organization 128Kx8
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V
Maximum Operating Frequency 10 MHz
Screening Level Automotive
Pin Count 8
Minimum Operating Supply Voltage 2.5 V
Data Retention 200(Min) Year
Hardware Data Protection Yes
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 125 °C