25LC1024T-I SM Microchip
25LC1024T-I SM Images
Please contact us for more photos of 25LC1024T-I SM
Part Number 25LC1024T-I SM
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial-SPI 1M-bit 128K x 8 3.3V 5V 8-Pin SOIJ T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25LC1024T-I SM
Datasheet download 25LC1024T-I SM.pdf
Request Quotation for 25LC1024T-I SM
25LC1024T-I SM Specifications
Part Number 25LC1024T-I SM
Supplier Package SOIJ
Density 1
Data Retention 200(Min) Year
Screening Level Industrial
Maximum Random Access Time 50 ns
Maximum Operating Frequency 10 MHz
Pin Count 8
Minimum Operating Supply Voltage 2.5 V
Typical Operating Supply Voltage 3.3|5 V
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Hardware Data Protection Yes
Product Dimensions 5.26 x 5.25 x 1.98 mm
Lead Finish Matte Tin
Maximum Operating Current 10 mA
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V