25LC160A-I ST Microchip
25LC160A-I ST Images
Please contact us for more photos of 25LC160A-I ST
Part Number 25LC160A-I ST
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial-SPI 16K-bit 2K x 8 3.3V 5V 8-Pin TSSOP Tube
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25LC160A-I ST
Datasheet download 25LC160A-I ST.pdf
Request Quotation for 25LC160A-I ST
25LC160A-I ST Specifications
Part Number 25LC160A-I ST
Hardware Data Protection Yes
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 85 °C
Organization 2Kx8
Product Dimensions 3 x 4.4 x 1 mm
Maximum Random Access Time 100 ns
Minimum Operating Supply Voltage 2.5 V
Data Retention 200(Min) Year
Supplier Package TSSOP
Mounting Surface Mount
Maximum Operating Frequency 5 MHz
Maximum Operating Current 6 mA
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V
Pin Count 8
MSL Level 1
Screening Level Industrial
Density 16
Typical Operating Supply Voltage 3.3|5 V