25LC160BT-E ST Microchip
25LC160BT-E ST Images
Please contact us for more photos of 25LC160BT-E ST
Part Number 25LC160BT-E ST
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial-SPI 16K-bit 2K x 8 3.3V 5V 8-Pin TSSOP T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25LC160BT-E ST
Datasheet download 25LC160BT-E ST.pdf
Request Quotation for 25LC160BT-E ST
25LC160BT-E ST Specifications
Part Number 25LC160BT-E ST
Data Retention 200(Min) Year
Density 16
Operating Temperature -40 to 125 °C
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Hardware Data Protection Yes
Organization 2Kx8
Minimum Operating Supply Voltage 2.5 V
Maximum Random Access Time 100 ns
Product Dimensions 3 x 4.4 x 1 mm
Lead Finish Matte Tin
Interface Type Serial (SPI)
Mounting Surface Mount
Supplier Package TSSOP
Maximum Operating Frequency 5 MHz
Maximum Operating Current 6 mA
Typical Operating Supply Voltage 3.3|5 V
MSL Level 1
Pin Count 8
Screening Level Automotive
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V