25LC256T-E SN Microchip
25LC256T-E SN Images
Please contact us for more photos of 25LC256T-E SN
Part Number 25LC256T-E SN
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial-SPI 256K-bit 32K x 8 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R
Category Memory IC
Family EEPROM IC
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25LC256T-E SN
Datasheet download 25LC256T-E SN.pdf
Request Quotation for 25LC256T-E SN
25LC256T-E SN Specifications
Part Number 25LC256T-E SN
Product Dimensions 4.9 x 3.9 x 1.25 mm
Maximum Operating Current 6 mA
Minimum Operating Supply Voltage 2.5 V
Max Processing Temp 260
Typical Operating Supply Voltage 3.3|5 V
Hardware Data Protection Yes
Supplier Package SOIC N
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
MSL Level 1|3
Maximum Operating Frequency 10 MHz
Mounting Surface Mount
Screening Level Automotive
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V
Interface Type Serial (SPI)
Pin Count 8
Operating Temperature -40 to 125 °C